Kendi Ekşi Mayanızı Yapabilirsiniz

Uzun zamandır yazmak isteyip bir türlü fırsat bulamıyordum. Soran birçok kişiyi bir süredir istemeden bekletmiş oldum. Ancak gerçekten hayatımın en yoğun günlerini yaşıyorum. Duyar gibiyim “oh maşallah, yoğunluk güzeldir” ya da “bereketli olsun” dediğinizi. Neyse bu konuya maya tarifinden sonra girmek istiyorum.

Bundan bir yıl kadar önce tarif yazmak için çok iyi olmasa da birkaç fotoğraf çekmiş, instagramda paylaşmıştım. Bir miktar güncelleyerek burada kalıcı ve kolay ulaşabilir hale getirmeye çalışacağım.

İhtiyaçlarımız;Temiz bir tahta kaşık (tercihen şimşir), Kaliteli bir miktar un (organik, doğal…), İçme suyu, temiz cam ya da porselen, kapaklı bir tencere, biraz sabır ve zaman.

Mayanızı besleyeceğiniz kabınız temiz olsun , mümkünse kaynar su ile yıkayın. Kesinlikle deterjan kullanmayın. Hatta ne mayanın ne de sizin yakınınızda hiçbir temizlik malzemesi bulunmasın. Bunu nasıl yapacağız derseniz www.zehirsizev.com adresinden birçok tarife ve kaynağa ulaşabilirsiniz. Hiç vaktim yok derseniz de organik temizleyicileri tercih edin.

maya1
1.gün: 1 kaşık un ve 1 kaşık suyu iyice karıştırıyoruz. Bir kabın içerisinde, ağzı açık ve evin en hareketli yerinde bırakın. Biz  üretiminde hiçbir şekilde kimyasal ilaç ya da gübre kullanılmamış un ve içme suyu kullanıyoruz.

Ekşi maya başlatmak için birçok tarif bulabilirsiniz. Biz bu anlattığımız şekilde yaptık ve 2 yıla yakın bir zamandır aynı maya ile devam ediyoruz.

maya2
12 saatte bir mayamızı 1 kaşık un ve 1 kaşık su ile beslemeye devam edeceğiz. 3 gün boyunca kabınızın üzerine bir şey kapatmayın ki, ihtiyacımız olan yararlı bakteriler oluşmaya ve ortamdaki sporlarla beslenmeye başlasınlar.
maya3
2.GÜN: BİZİM MAYAMIZDA HENÜZ CİDDİ BİR HAREKET YOK. AYNI ŞEKİLDE BESLEMEYE DEVAM. BOZA KIVAMI UYGUN BİR TANIMLAMA OLABİLİR. SU ORANINI İLE BUNA GÖRE OYNAYABİLİRSİNİZ. HER UN FARKLI SU KALDIRDIĞI İÇİN BU KIVAMDA TUTUN.
maya4
3.GÜN: UFAK UFAK HAREKET BU GÜNLERDE BAŞLAYABİLİR. AMA BU BİR KURAL DEĞİL. KULLANDIĞINIZ UN VE SUYA GÖRE, ORTAMDAKİ HAVA KALİTESİNE VE ISISINA GÖRE DEĞİŞECEKTİR. 3. günün sonunda kapağını kapatabiliriz ya da bir tülbent ile örtebiliriz. ufak kabarcıklar başlamış olmalı.
maya5
5 YA DA 6. GÜNÜNDE BİZİM MAYA BU DURUMDAYDI ARTIK MAYAMIZ OLDU. AMA HALA BİRKAÇ GÜN DAHA BESLEMEK İSTERSENİZ, Kİ BESLEYEBİLİRSİNİZ. (7-8 GÜN DEVAM ETTİK)

Biz bir hafta boyunca, 12 saatte bir aynı şekilde besledim. Ancak, bugün aynı şekilde maya yapmaya kalksaydım ya 4 ya da 5. gününde un ve su oranını biraz daha artırırdım ya da mayanın bir kısmını döker aynı oranda beslemeye devam ederdim. Hatta bugün mayayı beslediğimiz gibi yapıp elimdeki mayanın aşağı yukarı kendi ağırlığı kadar su ve un eklerdim. Böylelikle mayayı yapma sürecindeki sulanma ya da kararma problemini ortadan kaldırırdım diye düşünüyorum.

Yani bir şehirli gibi gramlarla hareket etmek yerine hislerime kulak vermeye çalışırdım.

Mayanız güzel, ekmekleriniz bereketli olsun.

“Kendi Ekşi Mayanızı Yapabilirsiniz” için 11 yanıt

 1. tarif için teşekkürler. bende bir çok kez farklı unlarla denedim kavanozda kabarıyo ama su testini( bir kabın içindeki suyun üstünde kalmayı başaramadı)geçemedi yinede ekmek yapılırmı? ben döktüm.teşekkürler….

  1. mayanızı kullanmadan önce gençleştirmeyi deneyin. Ekmek yapmadan önce levan hazırlayın yani. Bir sonraki yazılardan birisi bu tarifi de içerecek.

 2. Tarifinizle ekmek yapmayı deniyorum. Daha tam istediğim ekmeği elde edemedim ama denemeye devam. Sormak istediğim mayayı bana arkadaşım verdi ve ben her gün besleyerek buzdolabında tuttum. Ancak ekmek az tüketiyoruz ve sık yapmam gerekmiyor. Mayayı her gün beslemeye devam etmeli miyim bilemedim zira çoğalıyor devamlı. Biraz ara verdim beslemeye hata mı yaptım ? Bir de levan dediğimiz ilk karışım bekleme sürecinde iki katına çıkmıyor…şu anda ev kaloriferli olsa bile tezgah soğuk olabiliyor..bununla mı ilgili sararak falan mı beklet meliyim ?

  1. Merhabalar,
   hergun beslemenize gerek yok ama çok da ihmal etmeyin. 4-5 gunde bir beslemeniz yeterli. Ben beslemede fazla maya tutmuyorum mesela. 500 gram bir maya bana 40 kg hamur temin edebilecegim bir levan yapmama yetiyor. Kalan miktarını da besleyip dolaba kaldırıyorum. ben 3 gunde bir ekmek yaptıgım için hiç çöpe maya atmam gerekmiyor. levan su uzerinde yuzuyorsa ve yeterince kabardıysa önemli degil. çok sıcak cok iyi deildir onu söylemeliyim. Mayanın gelişim surecini hızlandırırsınız. 18-20 dereceler iyidir.

 3. Merhaba Murat Bey, ne güzel şeyler yapmışsınız. Benim babam 77 yaşında kanser atlatmış emekli bir aşçı. Kendisinin mesleğinden dolayı birçok şeye dikkat ediyoruz. Biz de evde yoğurt ve ekmek yapıyoruz ama tabii makineyle. Sizinki gibi elde yoğurarak yapabilmemiz mevcut şartlarımız itibariyle zor. Sizin üreticinizden biz de un temin edebilir miyiz? Tabii unun makinede kullanılabilir olup olmadığını da test etmek lazım. Aynı soru evde yaptığınız ekşi maya için de geçerli. Yani ekşi maya ile makinede nasıl bir sonuç elde ediliri merak ediyorum tabii o konuda bir fikriniz varsa.. Ilkelerinize bağlı kalarak ne güzel bir iş çıkarmışsınız tebrikler.

 4. Merhaba, ben sizi gordum gurur duydum ve yüzde kücük tebessüm birakiyorsynuz oncelikle sizi tebrik ediyorum bende denemek istiyorum ama b8r bogaca yapamayan ben yapabilirmiyim bilemiyorum ama deniycem oyle bir enerji veriyorsunuz ki gel gelelim soruma ilk once bir ekmekle denemek isterim belki basarili olur ankaradan sizin bir eliniz olurum size burdan hem kendime hemde size destek olurum ne dersiniz tabi soruya gelemedim bir iki ekmek icin bana tam hem eksi mayayi en bastan nasil yaparim olculer nedir verirseniz bir bakarsiniz burda bir eliniz olurum

  1. bu site uzerinde ikisininde tarifi var. Umarım ankara da benzebr bir yapı kurabilirsiniz. Ben de elimden gelen destegi vermeye calısırım

 5. Murat bey benim mayamin 3. günü biraz fazla hareketli gibi geldi okuduklarima göre ortamin sıcaklığından olabilir mi bugün ağzını kapatacagim daha serin bir ortama almalimiyim sobali bir ortamda çünkü kuzinemde pisirecegim ilk ekmegimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir