sıkça sorulanlar

2014 Ekim ayında güzel bir formül yakaladığımı düşünmüş ve Kasım itibari ile de evimiz ile birlikte artık dostlarımıza da ekmek yapmaya başladık. Bu ismi nasıl bulduğumu hatırlamıyorum. Kötü de olmamış diye düşünüyorum.

Her fırsatta kendime ve soranlara hatırlatmaya çalıştığım, bir ekmek ustası ya da fırıncı olmadığım. Oğlumun bir gün bana dediği gibi ‘ekmekçi baba’ olmak beni daha iyi tanımlıyor. Çoğu paylaşımımızda, çoğul konuşmayı yeğliyorum. Evet hamuru yoğuruyorum, planlamaları yapıyor ve dağıtıyorum ama tüm bu süreçlerden ailece geçiyoruz. Bir organizasyonu değil ailemi temsilen çoğul yazmayı, konuşmayı tercih ediyorum.

Sıkça sorulan sorular oluyor. Soruların başında maya ve ekmek nasıl yapılır? İkincisi ise bir ekmek atölyesi yapacak mısınız?

Soru soran birçok kimseye bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorum ama tek tek mesaj yazmak yerine herkesin ulaşabileceği bir alan yaratma çabasındayım. Ayrıca yıllardır ekmek yapan ustalar varken tarif vermek ve atölye yapmak, haddimi aşmak, gibi düşündüğüm için biraz ağırdan aldım.

Bu yazının hemen ardından kendi tariflerimizi yazmaya çalışacağım. Yazacağım tarifler ve vermek istediğim ekmek atölyeleri daha çok, ‘fırınımdan ekmekler’ olarak ekmeklerimizi neden ve nasıl yapıyoruz? Hangi malzemeleri kullanıyoruz? gibi sorulara topluca yanıt vermeye çalışmak olacak.

Çünkü ‘fırınımdan ekmekler’ tüm bu sorulara yanıt ararken, çocuklarımız büyürken, bu günlere şahit olmayı istediğimiz için oluştu, gelişti. Ekmek yapmayı çok seviyor olmama rağmen, şimdilik bir fırın açma düşüncesi yok.

Bizim için ‘Gıda güvenliği’ ve ‘ev beyi’ kavramlarını öne çıkarmak şimdilerde birinci planda. Sabit bir yapı kurmaktansa, daha esnek, sosyal, dönüşebilen ve hatta temas ettiklerimizi dönüşüm yoluna davet eden bir aile olma çabasındayız.

Ekmeklerimizde biraz kabuk oluşmasını seviyoruz ama gerektiğinde kırabileceğimiz bir kabukla sarmalanmak istiyoruz. Büyük yatırımlarla, finansal karmaşaların içerisinden çıkmanın zorluğunu tahmin ediyor ve gerekirse demir almayı ve bayrağı başkalarına teslim edebilecek cesareti kazanmayı arzu ediyoruz.

“sıkça sorulanlar” için 21 yanıt

 1. selam
  bende almak istiyorum fistıkagacına yakın oturuyorum iletişim bilgilerinizi alabilir miyim.

  1. merhabalar, yakın olmamız çok güzel yerellik açısından. firinimdanekmekler@gmail.com üzerinden adres ve telefon bilgilerinizi gönderebilirseniz sevinirim. kapalı bir sms grubumuz var sadece ulaşabildiklerimiz için.
   görüşmek üzere

 2. Şimdilik ailenize büyük bir tebrik. Yazdıklarınız bana yeterli gelmezse yine yazarım. Selam ve gerçekten saygılar.

 3. Merhabalar,
  Ne zamandır ‘ekşi maya ‘ diye tutturmuştum;)
  Dün tv de izledim sizi,Kalamışta oturuyoruz,sizden nasıl bu güzel sevgi dolu ekmeklerinizi alabiliriz?
  Sizden haber bekliyorum,
  sevgiler
  nazan somay

  1. Bu hafta biraz karışık Nazan hanım, kızıltoprağa kadar geliyorum ama kadıköyde adınıza bırakabilirim. Daha sonra tekrar yazışırsak sevinirim. firinimdanekmekler@gmail.com adresine mesaj atarsanız iyi olur.
   sevgiler

 4. Ekmeginizden almak istiyorum. Nereden alabilirim.? Iletisim bilgilerinizi yazarsaniz veya ekmeginizi nereden bulabilecegimi yazarsaniz sevinirim. Tesekkurler

  1. Merhabalar, firinimdanekmekler@gmail adresine kısa bir adres (il, ilçe, mahalle, sokak gibi)ve telefon numaranızı gönderebilirseniz size en kısa zamanda bilgi vereceğim. sevgiler

 5. merhabalar, harika bir işe imza attığınızı kızkardeşim vasıtasıyla öğrendim.o gün bu gün instagramda takip ediyorum. atölye çalışmanıza katılmak istiyoruz eşimle beraber. sanırım bir kafede oluyorsunuz belli günler, oraya da gelebiliriz aslında sizin için de uygun olursa. haber bekliyor olacağız .

  1. Merhabalar 4 aralıktaki atölye için kontenjan dolmak üzere. ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine kayıt olmak için mesaj yazarsanız size bilgi verilecektir. Olmazsa da üzülmeyin, bir şekilde görüşürüz ya da bir sonraki atölyeye kaydolursunuz. görüşmek üzere

  1. Merhaba Murat Bey,
   öncelikle hayata geçirdiğiniz misyonunuzu can-ı gönülden tebrik eder devamını dilerim.
   Ekmek alabilmek için, daha önce Kızım tarafınıza ulaşmıştı, ancak Kadıköy ve civarı teslimat yap-tığınızdan alma şansımız olamayabilir….(üretim sayısı, kargo olamaması) lakin Beylikdüzünden ulaşıyorum size.Ekşi Mayalı ekmeği uzun zamandır araştırmaktayım. Bize gerek workshop, gerek ekmek satışı, gerek Ata Buğdayı teminatı hakkında yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.
   (Ailemizde Diyabet hastası var…..) şimdiden çok teşekkürler

   1. Çok teşekkur ederim. Bulundgunuz yer ekmek almak acısından surdurulebilir. Kendinizin yapmasında fayda var. Sosyal medyada paylaştım. Bu hafta sonu ve talep oldukça yapmaya çalışıyoruz workshop

 6. Merhaba. Bizde ekmeklerinizden almak istiyoruz. Biz Kadıköy’e gelip alabiliriz. Bizi bilgilendirirseniz seviniriz.

  1. Yakın zamanda size ulaşamayabilirim ama bunun biçin bir dusuncemiz var. firinimdanekmekler@gmail.com adresine adresinizi ve telefonunuzu gönderebilirseniz elimden gelen en kısa zamanda size yanıt vermeye çalışırım.

 7. Merhaba,
  Öncelikle yaptığınız şeyin ne kadar güzel olduğunu söylemek isterim. Emeğinize sağlık.
  Benim 3 yaşında bir oğlum var. Ben de eşiniz gibi devlet memuruyum. Eşimse özel sektörde çok yoğun çalışıyor. Elimden geldiğince oğlumu doğal ürünlerle beslemeye çalışıyorum. Ancak ekmek yapmayı bir türlü başaramadım. Sizden ekmek alabilir miyim oğlum için? Benim işyerim karaköyde veya bende gelip alabilirim. Haber verirseniz çok sevinirim. Şimdiden sevgilerimle

  1. merhabalar, firinimdanekmekler@gmail.com a bir adres ve telefon gonderebilirseniz sevinirim. tophaneye kadar geliyorum aslında ama bazen birkaç sokak yakınını eklemek zaman alıyor. Sabrınız için şimdiden teşekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir