FIRINIMIZI ÇALDILAR

Uzun ve hareketli bir günün ardından gün içerisinde yoğurduğum hamuru kalıplara alıp son mayalanma için bekledim. Bu sırada birkaç saat uyukladım. Sabah 4 civarında ilk parti ekmekler fırındayken sigorta attı. Aklıma ilk gelen tesisatta bir problem olasılığı idi. Kısa sürede fırının alt rezistansının çalışmadığını anladım. Pişirme süresini biraz uzatıp ters düz ederek iki parti ekmeği de pişirebildim.  Kahvaltıdan sonra Eren’i okula götürdüm ve eve geri döndüm. Paketler hazırlandı, çantaya dağıtım sırasına göre yerleştirildi.

Eren’i okuldan kayın pederim alacak ve annem Esra işten eve gelene kadar  çocuklarla  birlikte kalacak, ben de pişen ekmekleri dağıtacaktım. Tüm gün planlandığı gibi geçti.  Planda olmayan tek şey fırının bozulması idi. Her fırsatta internetten fırının modeline ait parçayı bulmaya çalıştım.

14 yıl boyunca aktif bir şekilde kullandık. Bu kadar eski bir modelin parça fotoğrafı ve ölçülerini vermeden kimse garanti vermedi. Dağıtımdan sonra eve dönüp fırını söküp parçayı çıkarmayı düşündüm. İki günün yorgunluğu ve yemeğin ardından uyuyakaldım. Parçayı çıkarsam bile aynısını bulup sipariş etmem ve gelmesi zaman alacaktı. Bir de parça uygun olmaz ise daha da uzun sürecekti. Servisi aramaya karar verdim. İnternetten telefonu buldum ve aradım. Ertesi gün geldiler, problemi anlattım. götürmeleri gerektiğini söylediler. Biraz tuhaf geldi. Daha önce de bu parça değişmişti ve götürmeleri gerekmemişti. Bir de fiyatı biraz fazla göründü. Aynı markanın uygun fiyatlı modelinin dörtte birine denk geliyor. Ayrıca eskiden parça değiştirilince ayrıca servis ücreti de almıyorlardı.

Fırını götürdüler…

Biraz şüphelendim bu durumdan ve markaya mesaj attım. Birkaç saat içerisinde aradılar. Ben de durumu onlara anlattım. Hangi servis olduğunu sordular. Servis formuna baktığımda ne adres, ne telefon, ne de şirket bilgileri yoktu. Kocaman bir 444 1 531 diye bir numara ve bildiğimiz karaktelerde yazılmış marka ismi ve logosu.

Yetkili servis çağırmayı becerememişim.

sahte servis sitesi

Aradım ve fırını geri getirmelerini istedim. Pazartesi günü getirmek üzere aradılar. Servis ücreti istediler. Ben de vermek istemediğimi, fahiş bir ücret istediklerini söyledim. Çok sinirlendim ve getirmeyin dedim. Durduk yerde dolandırıcılara para vereceğime yeni bir fırın alırım dedim. Mantıksız gibi görünüyor belki ama 14 yıllık fırında artık başka arızalarda baş göterebilir ve gözden çıkarabilirdim. Sonra bir yerlere şikayet ederim diye düşündüm.

Sonra enayilik bende diye, getirin vereceğim paranızı dedim. Bir süre sonra getirdiler ve tabii ki ne makbuz ne de fatura vermiyorlardı. Makbuz getirin paranızı vereyim dedim. Onlar da fırını o zaman alırsınız dediler. İyi dedim, getirince alırsınız parayı.

Gelmediler!

444 1 531 i aradım tekrar. İstememişsiniz dediler. Makbuz istiyorum dedim. makbuz veremiyoruz dediler. Servis formu yeter dediler. Yetmez dedim. Getirin fırını dedim.

Gelmediler!

Bugün  Maliye ile görüştüm, adres gerekir dediler. baktım hiçbir yerde adres yok. Aradım, adres sordum. Dedim, adresi verin ben almaya gideceğim. Adresi veremiyoruz dediler.

Getirmediler!

Polisi aradım. Onlar da siber şubeye yönlendirdiler.

Siber şubeyi aradım. Savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor dediler.

Sonuç olarak; bu hafta ekmek pişiremiyorum. Arkadaşlarım, komşum fırınını açıyor bize ama hem evin trafiğine uyduramıyorum hem de yoruldum.

Cuma sabahı savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.

Kötü niyetli insanlar oldukça nasıl engellenebilir bilmiyorum. Aynı telefon numarası ile farklı birçok marka adına da web sitesi hazırlanmış.

Emektar fırınımız gitti. Kötü ellerden geri gelse bile ne kadar sağlam gelir bilmiyorum.

Dikkatli olup, doğru web sitesinden ya da herhangi bir servis kitapçığından da telefona bakabilirdim. Ya da zamanı dert etmeyip problemi kendim çözme yoluna gidebilirdim. Birçok şey yapabilirdim ama yapamadım.

Dolandırıcılar bir gün gelip evinden fırınını çalacak deseler, güler geçerdim herhalde.

Şimdi yeni bir fırın bakma zamanı.

“FIRINIMIZI ÇALDILAR” için 19 yanıt

 1. Geçmiş olsun..Bence bu iş bitmiş.o fırın sizden çıkmış getirseler ve siz onu tamir ettirseniz bile duygununuz kirlendi çünkü fırın ile bağıniz çok farklı boyutta idi.siz maddi taraflarının bir kısmını bizlere de yansıtarak yeni bir fırın alın ve bu olayı unutun.her yanlış bize bir deneyim getirir. Murat bey tekrar geçmiş olsun her konuda destekçi olduğumuzu unutmayın.Kolay gelsin.sevgiler

  1. Bilge hanım çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi o anda bıraktım peşini. İkinci kez geldiklerinde fırını vermeyebilirdim ama tansiyon çok fazla yükselirdi ve Ozan da bundan kötü etkilenirdi. Sonrası da stresli ve can sıkıcı olurdu. O anda bıraktım ve daha düşünmek istemedim. Bu yazının hemen ardından, bir arkadaşım gidenden daha yenisini bize hediye etti. O noktada daha da ferahladım. Mali bir yükü dahi olmadı bize. İlginiz ve yanımızda olduğunuzu belirttiğiniz için teşekkürler

 2. Murat geçmiş olsun.
  Ne tuhaf olaylar yaşanıyor.
  Satın aldığın elektrikli ev aletlerinin beraberinde bir el kitabı mevcut.
  Bu kitapta yetkili servislerin adresleri de mevcut.
  Tecrübeyi aktarmak istedim.

  Selamlar.
  Semra

  1. Teşekkürler, o kılavuzları atmıştık sanıyorum. Garanti süresi geçince. Normalde çok dikkatliyimdir bu konularda ama bu sefer boşluğuma denk geldi. Onlar da bu boşluklardan besleniyorlar zaten. Selamlar

 3. Sinir bozucu bir durum . Buna benzer benimde başımdan geçti . Hemde Berlin gibi bir şehirde . Dolandırıcılık dünyanın her yerinde mevcut . Çok geçmiş olsun . Hayat bize kaybetmeden tecrübe öğretmiyor maalesef

 4. Geçmiş olsun çok üzüldüm.
  Ülkede Baştan aşağıya hırsız her yerde, Allah dürüstü korusun.
  Bu tip sorunlarda biraz tamirden anlamalısın rezistansı sökebilseydin. Bankalar caddesinde rezistans tamircileri var, oralarda sorsan herkes tarif eder. Çokta ucuza yenisini dahi alabilirsin.
  Vaktim olsa yardımcıda olurdum.
  Allah sabır versin bu ülkede dürüst olmak çok zor arkadaşım.

  1. Çok teşekkürler, niyetim kendim yapmaktı zaten ama sadece model numarasından ürünü bulamadım. karaköy de aklıma gelmedi ve gün içerisinde vaktim de yoktu. Böyle hızlı olur dedim ve evet çok hızlı halletmiş olduk. Biz yolumuzda devam ediyoruz, onlar da kendi yolunda. Umarım bir daha kesişmez yollarımız

 5. gecmis olsun Murat bey kardesim.Memleket sahtekarlarla hirsizlarla dolmus maalesef. Saglik olsun .Canini sikma.Her iste bir hayir vardir diyelim.Senin gibi düzgün insanlar bunu haketmiyorlar ama maalesef durum bu. Tekrar gecmis olsun

 6. Geçmiş olsun elleri kırılsın ne deiyeyim emek çok fazla Beşiktaş’a gelip ekmek almıştım Murat bey

 7. Çok geçmiş olsun. Bu sıralar herkesin başına geliyor bu gibi durumlar. Markalar “özel yetkili servis” diye tanımlı bişey çıkarttı başımıza ve herkes kendini böyle tanıtıyor. Markayı arıyorsun internetten bakın diyor. Bunlardan birine denk gelmemek artık neredeyse imkansız. Devletin bu konuya bir kontrol mecburiyeti getirmesi lazım. Ürünü satıp servisi beni ilgilendirmiyor özel servisle hallet mantığı hiç doğru değil, o ürünlere binlerce para döküyoruz arızalanınca elimizde patlıyor. Umarım en kısa zamanda çözersiniz.

  1. Markalar belki çözerler bu durumu ama yasal olarak fazla bir şey yapamıyorlar sanıyorum. Dolandırıcı bunlar ve hepimizi dolandırmak işleri. Sürekli uyanık olmak lazım anlaşılan

 8. Merhaba Murat Bey ,
  Yalnız değilsiniz ,benim başımada buzdolabında geldi.Öğrenmiş olduk.Ama bu konu ile ilgili yogun şikayet edebilirsek belki kapattırabiliriz.
  Ben kadıköy Moda da oturuyorum. Sizi yeni takip etmeye başldım.Tanışmayı ve ekmeğinizin tasına bakmayı çok isterim.kolay gelsin.

  1. Markaya şikayet ettim. Bunun dışında hırsızlıkla mücadele edemeyeceğime karar verdim ve peşini bıraktım. Eşya çalarak bir yere varamazlar bence. Eşya dediğiniz çöp sonuçta.
   Ben genelde her perşembe Kadıköy’e geliyorum. Bir gün görüşelim elbette. Ekmek almak için ise hafta sonu bana haber vermeniz yeterli.
   firinimdanekmekler@gmail.com adresine ya da instagram üzerinden mesaj atmanız yeterli.
   Sevgiler

 9. Merhaba, kısa bir arama ile bulduğum adres :
  METALP YAPI VE TEKNİK
  Barbaros Mah. 199. Sok. 26/A Bağcılar, İstanbul
  Bu arada web siteniz düzgün çalışmıyor sanırım.

 10. Öncelikle geçmiş olsun. Bu firmanın mağdurlarından birisi de biziz. Yazınızı okuyunca çok üzüldüm, ne vicdansız insanlar var! Kaldı ki çok rahat bir biçimde insanları dolandırabiliyorlar, en üzücü kısmı da bu! Sizin mağduriyetinizin üzerinden 1 sene geçmiş şikayet ettiniz mi sonuç çıktı mı bilmiyorum fakat yine de sizinle firma adı ve adres bilgilerini paylaşmak istiyorum.

  Firma: METALP YAPI VE TEKNİK
  Adres: Barbaros Mah. 199. Sok. 26/A Bağcılar/İstanbul
  Web sitesi: https://www.metalp.net/
  e-mail: info@metalp.net

  Web sitelerine 0850 304 1238 numarasını koymuşlar bilerek 444 15 31 numarayı koymamışlar, bulunmamak için! Fakat adres bilgileri isim her şey uyuşuyor. Ben detaylı bir araştırma yaparak firmanın bilgilerine ulaştım, her şikayeti okudum. Ben bu firmayı tüketici heyetine şikayet ettim, sizin suç duyurunuz varsa dosyanıza bilgileri ekleyebilirsiniz. Önceden suç duyurusunda bulunamadıysanız da bu adreslerden gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Umarım faydalı olur. İyi günler diliyorum.

  1. Çok teşekkürler. Bugünkü hukuk devletinde suçlar cezasını bulmuyor. Suçunun ne olduğuna karar verilmeden insanlar cezaevinde yatarken suç işleyenler serbest geziniyorlar. Ne yazık ki bu işle ilgilenemedim. Ne enerjim ne de vaktim vardı. İlginiz ve emeğiniz için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir